در حال حاضر انواع مختلفی از دوربین های مدربسته در منازل ، بانک ها ، ادارات و مکان های پرتردد استفاده می گردد. اما مسئله ای مهمی که اینجاست حجم مصرفی اینترنت دوربین مداربسته است و تا چقدر از حجم اینترنت مصرف می شود ؟،در پاسخ باید بدانید که حجم مصرف اینترنت هر کاربر بسته به چند مورد است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

چند عامل تاثیر گذار بر میزان مصرف اینترنت در دوربین مداربسته

  1. تعداد دوربین مداربسته :

هرچه تعداد دوربین مداربسته شما زیاد باشد حجم مصرف اینترنت شما بیشتر خواهد شد.

  1. کیفیت دوربین مداربسته :

هرچه کیفیت تصویر دوربین مداربسته شما بیشتر باشد حجم مصرف اینترنت شما بیشتر است .

  1. کیفیت تنظیم شده در برنامه انتقال تصویر:

در زمان راه اندازی برنامه انتقال تصویر شما می توانید کیفیت تصویر خود را در حالت اصلی (Main Streem) با حجم مصرفی بالا و یا کیفیت پایین تر (Sub Streem) قرار دهید. 

نرم افزار های محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته

در صورتی که شما در طول روز به صورت مداوم دوربین های خود را از طریق اینترنت مشاهده می کنید، می توانید از برنامه های زیر برای بدست آوردن حجم اینترنت مصرفی خود استفاده کنید.

نرم افزار  محاسبه پهنای باند برای ویندوز

به کمک این برنامه کم حجم و پرکاربرد می توانید پهنای باند و میزان مصرف اینترنت در دوربین مدار بسته خود را اندازه بگیرید. این برنامه دارای یک ویجت کوچک است که در نوار پایینی صفحه در سمت راست کنار نمایش دهنده زمان ظاهر می گردد.. با استفاده از این برنامه می توانید مصرف شبکه، گزارش فعالیت ها و …را مشاهده نمود

دانلود نرم افزار محاسبه پهنای باند برای ویندوز

نرم افزار محاسبه پهنای باند برای اندروید 

این برنامه میزان مصرف حجم اینترنت شما را نمایش می دهد. با استفاده از این برنامه می توانید مصرف اینترنت خود را در روز جاری، دیروز و تا 30 روز گذشته را مشاهده نمائید. بنابراین می توانید به کمک آن میزان حجم مصرف اینترنت خود را به راحتی مدیریت نمائید.

دانلود نرم افزار محاسبه پهنای باند برای اندروید

انتقال تصویر دوربین مداربسته چگونه است؟

سیستم مداربسته شما در حالت پیش فرض امکان نمایش تصاویر دوربین های مداربسته در محل ضبط شما فراهم خواهد کرد. به تلاش برای دریافت تصاویر بر روی تجهیزاتی به جز دستگاه ضبط تصاویر انتقال تصویر دوربین مداربسته می گویند. این انتقال تصویر می تواند بر روی یک رایانه شخصی و یا تلفن همراه یا موبایل باشد. البته اصول انتقال تصویر در تمامی این تجهیزات ثابت است.

آیا انتقال تصویر دوربین مداربسته بدون اینترنت انجام می شود

 همان طور که گفته شد دیدن تصاویر دوربین های شما بر روی هر وسیله به جز دستگاه ضبط تصاویر انتقال تصویر محسوب می شود. از طریق ایجاد یک شبکه داخلی بین تجهیزات و دستگاه ضبط شما خواهید توانست یک انتقال تصویر بدون اینترنت را ایجاد کنید.
در صورتی که شما یک شبکه یکپارچه سیمی یا بی سیم بین محل ضبط تصاویر دوربین ها و محل دیدن آنها داشته باشید امکان انتقال تصویر بدون اینترنت هم وجود دارد. در شبکه های بی سیم، برای فواصل کم تا سطح صد متر شما می توانید از شبکه های بی سیم وای فای (wi-fi) استفاده کنید. برای فواصل بیشتر نیز حتی تا فواصل چند ده کیلومتری شما امکان استفاده از آنتن های رادیویی مانند نانو استیشن یا سیستم های شبکه ماهواره ای را خواهید داشت.
با توجه به محدودیت زیاد سرعت اینترنت در ایران استفاده از شبکه های داخلی برای ایجاد انتقال تصویر بسیار مناسب خواهد بود. از طرفی شما با وجود هزینه های اولیه بالا هزینه های دوره ای خود را به شدت کاهش داده و همچنین سرعت انتقال تصاویر هم برای شما به شدت زیاد خواهد شد.

برای انتقال تصویر دوربین مداربسته به گوشی به مقاله اتصال دوربین مداربسته به گوشی مراجعه فرمایید.

انجام انتقال تصویر اینترنتی چه هزینه هایی دارد؟

در واقع انجام انتقال تصویر هیچ گونه هزینه ای به جز بستر اینترنتی مورد نیاز و اجرای آن توسط کارشناس برای شما نخواهد داشت. امروزه تمامی تجیهزات ضبط مداربسته امکان انتقال تصویر اینترنتی را در خود دارند و حتی در صورت عدم استفاده از این قابلیت شما همیشه امکان انجام آن را در آینده خواهید داشت.

حداقل سرعت اینترنت برای انتقال تصویر چقدر است ؟

سرعت اینترنت مورد نیاز برای انجام انتقال تصویر با توجه به تعداد و کیفیت تصویر دوربین ها متفاوت خواهد بود. برای محاسبه دقیق این فضا باید از ابزار محاسبه فضای هارد و پهنای باند دوربین مداربسته استفاده کرده و پهنای باند مورد نیاز را حساب کنید.
البته توجه داشته باشید که معمولا نرم افزارهای انتقال تصویر در صورت پایین بودن سرعت اینترنت شما تعداد فریم و کیفیت تصویر را کاهش می دهند تا امکان نمایش تصاویر برای شما فراهم شود. با این حال سعی کنید در صورت نیاز به انتقال تصویر اینترنتی هنوره بالاترین سرعت قابل انتخاب را انتخاب کنید چراکه با توجه به محدودیت سرعت اینترنت احتمالا سرعت کافی را نخواهید داشت.
سعی کنید سرعت اینترنت در محل ارسال اطلاعات (محل ضبط) را بالاتر در نظر بگیرید چرا که سرعت ارسال اطلاعات در سیستم های اینترنتی معمولا کمتر از سرعت دریافت آنهاست.

برای انجام انتقال تصویر اینترنتی چه بسترسازی هایی نیاز خواهد بود؟

اجرای انتقال تصویر اینترنتی کار پیچیده ای نیست و به بستر پیچیده ای هم نیاز نخواهد داشت. نیازهای اصلی شما در هنگام انتقال تصویر این امکانات هستند:

  • دستگاه DVR، NVR یا سرور با قابلیت اتصال به شبکه:

دستگاه مرکزی که شما برای ضبط تصاویر از آن استفاده می کنید باید امکان اتصال به شبکه را داشته باشد. امروزه تقریبا تمامی دستگاه های ضبط کننده دوربین مداربسته دارای این قابلیت هستند.

  • اینترنت در محل ضبط تصاویر:

در محل ضبط تصاویر دوربین ها شما نیاز به اینترنت خواهید داشت. بهتر است در این محل برای اینترنت خود درخواست IP Static یا IP Valid هم داده باشید. این IP در واقع یک آدرس ثابت برای پیدا کردن شبکه اینترنتی شما برای شما ایجاد می کند. گرچه امکان انتقال تصویر بدون آی پی استاتیک هم وجود دارد اما این کار ممکن از کمی انتقال تصویر شما را بی ثبات کند یا از سرعت آن بکاهد.

  • اینترنت در محل پخش تصویر:

شما باید برای دیدن تصاویر دوربین های خود به انترنت دسترسی داشته باشید. در واقع پس از انجام انتقال تصویر اینترنتی شما خواهید توانست در هر محلی تصاویر دوربین های خود را مشاهده کنید

برای انتقال تصویر دوربین مداربسته تا چه حد از حجم مصرفی اینترنت استفاده می شود؟

پاسخ به این سوال کاملا به شرایط و نوع مصرف شما وابسته است. طبیعتا هر چه سرعت  اینترنت شما بالاتر باشد و انتقال تصویر با کیفیت و تعداد دوربین بیشتری صورت گیرد شما حجم بیشتری از اینترنت را مصرف خواهید کرد. البته تمامی این موارد به میزان تماشای تصاویر دوربین ها وابسته است. اگر زیاد تصاویر دوربین ها را به صورت اینترنتی تماشا کنید طبیعتا نیازمند حجم بیشتری از اینترنت خواهید بود.
با این حال پس از مدتی شما میزان حدودی مصرف سیستم مداربسته را با توجه به میزان نیاز خود به دست خواهید اورد. نیازی نیست از ابتدای نصب سیستم مداربسته اطلاعی از میزان حجم مورد نیاز داشته باشید.

مقالات مرتبط