دوربین مداربسته مادون قرمز Infra Red) IR) جز دوربین های مداربسته دید درشب هستند. در ساختار دوربین مداربسته مادون قرمز چراغ LED هایی بکار رفته که امکان تصویر برداری در شب را فراهم می کند. نور IR به وسیله چشم انسان قابل روئیت نیست؛ اما سنسور های تصویر دوربین مداربسته به کمک این نور، تصاویر را ضبط می کند. در ادامه با برد دید دوربین مداربسته مادون قرمز، قیمت دوربین مادون قرمز، عملکرد، مزایا و معایب دوربین دید در شب بیشتر صحبت می کنیم.

برد دید دوربین مداربسته درشب چقدراست؟

برد دوربین مدار بسته به معنای بیشترین عمقی دیدی است که دوربین مدار بسته قادر به مشاهده آن است. برد دید به دو عامل بستگی دارد، یکی قدرت LED های روی دوربین و دیگری میزان حساسیت چیپ تصویر دوربین به امواج مادون قرمز.

 معمولاً بردی که روی کاتالوگ دوربین نوشته می شود نشان دهنده برد پرتاب نور دوربین است که این برد معمولاً از برد مفید دید در شب دوربین بیشتر است. برد مفید دوربین های مدار بسته دید در شب اغلب بیشتر از ۳۰ متر نیست و زمانی که محوطه کاملاً باز و تاریک باشد مقدار این برد کمتر هم می شود.

علت این مسئله آن است که انتشار امواج مادون قرمز نسبت به امواج مرئی با برد کمتری صورت می گیرد. حتی اگر تعدادLED های مادون قرمز زیاد هم باشد باز هم نسبت به منبع نور مرئی، قدرت دید کمتری دارد.

دوربین دید در شب مادون قرمز چگونه کار می کنند؟

دوربین مداربسته دید در شب با سنسور مادون قرمز و نیز ترکیب رزولوشن تصویر و میدان دید قادر است در دل تاریکی تا برد مشخصی هر نوع حرکت مشکوکی را به طور واضح ثبت نماید. امروزه اکثر دوربین های امنیتی دارای کیفیت دید درشب هستند.

اما آنچه مهم است نصب و راه اندازی دوربین مداربستهمادون قرمز دید درشب است. چرا که با کوچکترین خطا در نصب ممکن است کیفیت نتیجه مورد نظر را به کاربر ارائه ندهد. یکی از بزرگترین نقاط ضعف دوربین‌های دید در شب مادون قرمز اشباع شدن تصویر در صورت نزدیکی بیش از حد به دوربین است.

دلیل این امر پرتاب نور زیاد به سمت دوربین و در نتیجه نمایش شیء به صورت کاملا روشن است. که این امر تشخیص چهره در صورت نزدیک شدن به این نوع دوربین را مختل می‌کند. البته سازوکاری برای جبران این نقص دوربین‌های مادون قرمز در نظرگرفته شده است که با تنظیم میزان IR دوربین احتمال اشباع شدن اشیا در صورت نزدیکی بیش از حد به دوربین را کاهش می‌دهد.

برای خواندن دوربین استارلایت به مقاله دوربین مداربسته استارلایت چیست مراجعه فرمایید.

مزایای دوربین مداربسته مادون قرمز IR

  • هزینه کم: از آنجایی که هزینه تولید دوربین دید در شب بالا نیست، اکثر دوربینهای مداربسته دارای قابلیت IR هستند.
  • امکان نظارت محیط های تاریک: دوربینهای IR به نور مرئی نیاز ندارند و با جذب مادون قرمز می توانند در محیط تاریک تصویر ضبط کنند.
  • سادگی: دوربین دید در شبها اصلا تکنولژی پیچیده ای ندارند. تنها مجهز به چراغ LED هستند که هزینه بر هم نیست.
  • مقاومت بالا: دوربین های مداربسته دید درشب به دلیل مقاومت خوبی که دارند در مکانهای داخلی و بیرونی قابل استفاده هستند.
  • مصرف انرژی کم: دوربین های مداربسته نیاز به انرژی بالایی ندارند. از این رو بسیار کم هزینه هستند و همچنین تنوع بالایی دارند.

معایب دوربین مداربسته مادون قرمزIR

باوجود اینکه به جهت سادگی و هزینه کم از دید شب IR در دروبین مداربسته مرسوم شده است . و درقیمت دوربین مداربسته دید درشب فقط اختلاف اندکی از بابت قیمت با انواع بدون (Infra Red) آن وجود دارد ولی ، با این حال ، این شکل از دوربین مادون قرمز داری نقاط ضعف خود هستند:

  • اشباع تصاویر : بزرگترین نقطه ضعف در دید درشب IR در دوربین های مداربسته اشباع شدن تصاویر به دلیل نزدیک شدن اجسام یا افراد دوربین است به دلیل پرتاپ نور بالا در دروبین های دید درشب و سیاه و سفید بودن تصاویر در صورت نزدیک شدن افراد به سمت دوربین ممکن است .صورت انها به طور کامل روشن به نظر برسد .که امکان تشخیص صورت را کاهش می دهد.
  • انعکاس روی سطح : سطح فلزی و صیغلی نور مادون قرمز به نحوه ای متفاوت تر از نور مرئی منعکس می کند . این موضوع امکان دید اجسام پشت شیشه را کاهش می دهد و یا پلاک خودرو هارا براثر انعکاس امواج مادون قرمز به صورت کاملا روشن به نظر می رسد . معمولا دوربین های دید درشب به صورت IR انتخاب کرده و برای خوندن پلاک از نور مرئي استفاده می شود.
  • بردکم : شدت انتشارامواج قرمز نسبت به نورمرئی از برد کمتری برخوردار است و حتی ال ای دی های مادون قرمز درصورت زیاد بودن از نظر تعداد هم نور محدودی را ایجاد می کنند برد مفید دوربین های دید در شب معمولا از 30 متر نیست برای محیط کاملا تاریک و باز باشد این برد کمتر نیز خواهد بود.

حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته دید در شب

حداقل میزان نور مورد نیاز دوربین مدار بسته دید در شب جهت تصویربرداری در دوربینهای مختلف متفاوت است. اگر قصد مشاهده یک محیط کاملا تاریک را دارید باید دوربینی انتخاب کنید که حداقل نور مادون قرمز را نیاز داشته باشد. 

خوشبختانه بهترین برندهای دوربین مداربسته مثل هایک ویژن، دوربین هایی با حساسیت به نور متفاوتی را تولید کرده است. بنابراین می توانید با توجه به نیازتان دوربینتان را انتخاب کنید.

IR Cut به چه معناست ؟

IR Cutیک فیلتر دوربین مداربسته است که برای ایجاد تصاویر بهتر بر روی لنز دوربین مداربسته نصب می شود. این فیلتر امواج نوری مزاحم را در طول روز از دوربین دور می کند.

EXIR IR به چه معناست ؟

EXIR، نوعی ازLEDهای پرقدرت دید در شب دوربین مداربسته می باشد. EXIR دوربین مداربسته به علت تمرکز بیشتر و انتشار متمرکز نور مادون قرمز، برد دید در شب بسیار بیشتری نسبت به دوربین های IR دارند.

اگر به دنبال برد بالای دید در شب هستید دوربین EXIR گزینه مناسب تری است. اگر قصد خرید دوربین مادون قرمز با برد بالا را دارید دوربین EXIR نسبت به دوربین مداربسته مادون قرمز معمولی بسیار بهتر است.