fps مخفف Frame per second  است که به مفهوم فریم برثانیه است که در هر ثانیه شما چندین فرم از تصاویررا مشاهده می کنید . همه فیلم های که شما مشاهده می کنید برگرفته از تعدادی تصاویر ثابت تشکیل شده است که به صورت متوالی به نمایش در می آید. این نمایش سلسله وار در مغز انسان این تصاویر را ایجاد می کند که تصویر در حال حرکت است . طبیعتا هرچه تعداد تصاویر ثابت به وجود آورنده یک تصویر متحرک بیشتر باشد شما جزئیات بیشتری از حرکات را خواهید دید.در ادامه این مقاله شما با مفاهیم زیر آشنا خواهید شد:

  • فریم ریت یا Frame Rate چه اهمیتی دارد؟

  • رابطه تعداد فریم ریت ورزولویشن چیست ؟

  • فریم برثانیه (fps)در دوربین مداربسته به چه معناست؟

فریم چیست ؟

همان طور که گفتیم  که یک فیلم از تعداد زیادی تصویر ثابت تشکیل می شود که پشت سر هم نمایش داده می شوند. به هر یک از این تصاویر یک فریم گفته می شود. برای ساختن یک تصویر متحرک یا یک فیلم باید این فریم ها را با سرعتی مشخص نشان داد.

فریم ریت یا Frame Rate چه اهمیتی دارد؟

مغز انسان برای اینکه یک تصویر را به صورت متحرک ببیند نیاز به حداقل 25 تا 30 فریم در ثانیه (fps) دارد. یعنی باید در یک ثانیه 25 تا 30 تصویر پشت هم پخش شوند تا شما کاملا حس یک فیلم زنده را دریافت کنید. اگر تعداد فریم های تصویر به اندازه کافی نباشد شما حسی از قطعی تصاویر را در زمان پخش خواهید داشت و پرش های کوچک بین فریم ها را حس می کنید. اگر تعداد فریم ها از سطحی مشخص کمتر شود شما دیگر فیلم را به صورت تعدادی تصویر شکسته می بینید.

دوربینهای مداربسته هایک ویژن با توجه به ویژگیهای خاص خود، دارای فریم ریتهای متنوع و مناسبی میباشند. برای دانستن فریم ریت هر دوربین هایک ویژن می توانید به کاتالوگ آن مراجعه کنید.

فریم برثانیه (FPS)در دوربین مداربسته به چه معناست؟

فریم بر ثانیه یا fps در دوربین مداربسته از مهمترین مشخصه مربوط به کیفیت تصویر است. تعداد فریم دوربین مداربسته مشخص می کند هر ثانیه از فیلم از چه تعداد تصویر ثابت تشکیل شده است.

رابطه تعداد فریم و رزولوشن

زمانی که رزولوشن تصویر بالا می رود، پردازشگر دوربین به زمان بیشتری برای پردازش تصویر نیاز دارد. گاهی به علت محدودیت قدرت پردازش در دوربین با بالا رفتن رزولوشن مجبور می شوند تعداد فریم را پایین بیاورند تا ثبات دوربین حفظ شود.

نرخ فریم چه تاثیری در حجم و پهنای باند دوربین ها دارد؟

نرخ فریم تاثیر مستقیمی بر حجم و پهنای باند دوربین های مداربسته دارد. طبیعتا هرچه نرخ فریم شما بیشتر باشد ظرفیت فیلم های ضبط شده در هارد بیشتر خواهد شد و انتقال اطلاعات به پهنای باند بیشتری نیاز خواهد داشت.

دوربین ها و دستگاه های ضبط هایک ویژن معمولا چند فریم بر ثانیه هستند؟

دوربین های عادی هایک ویژن با رزولوشن ها متعارف همگی 25 یا 30 fps(فریم برثانیه) هستند. برای برخی از دوربین های رزولوشن بالاتر به علت محدودیت های فنی تعداد فریم 15 در نظر گرفته شده است. اما در هیچ یک از دوربین های این شرکت دوربینی با تعداد فریم زیر 15 فریم بر ثانیه تولید نمی شود.

برخی از دوربین های سری 4 هایک ویژن دارای تعداد فریم بالاتر از 30 هم هستند. از این دوربین ها معمولا در کاربردهای تخصصی استفاده می شود. دستگاه های ضبط هایک ویژن می توانند تصویر را با تعداد فریم متفاوتی ضبط کنند.