شاید شما نیز با این مشکل مواجه شده باشید که دستگاه ضبط کننده تصاویر و یا حتی دوربین مداربسته صدای غیر عادی داشته باشد. این مشکل علت های مختلفی می تواند داشته باشد. که در ادامه به توضیح بیشتر آن می پردازیم.

مشکل صدای دستگاه DVR و رفع آن 

مشکل صدای دوربین مداربسته  و یا دستگاه DVR می تواند علت های مختلفی داشته باشد . وجود این صدا ممکن است که یک مشکل  جدی باشد ، که باید این مشکل مورد برسی قرار بگیرد که در ادامه به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد :

 • عدم تنظیم هارد دیسک :

وقتی دوربین مداربسته خود را روشن می کنید ، ممکن است صدای غیر عادی از دستگاه داشته باشید . علت این صدا تنظیم هاردیسک با دستگاه می باشد . برای رفع این مشکل می توانید به قسمت تنظیمات دستگاه مراجعه کنید و تیک صدا را غیر فعال کنید .

 • خراب بودن فن خنک کننده :

یکی دیگر از دلایل صدا دادن دستگاه DVR می تواند فن خنک کننده باشد. علت این مشکل می تواند شکستگی یکی از پره ها و یا بالانس باشد . با تعویض مشکل صدای اضافی قطع می شود .

 • خراب شدن هارد دیسک :

اگر دستگاه DVR چند عدد هارد دیسک داشته باشد، ممکن است خراب شدن هر یک از هارد دیسک ها موجب بروز صداهای اضافی در دستگاه شود‌. با خرابی هارد دیسک، دستگاه دیگر نمی تواند فیلم ها را ضبط و بازیابی نماید. برای رفع این مشکل هارد دیسک معیوب را تعویض کنید.

 • وجود IP تکراری در شبکه:

یکی دیگر از دلایل شنیدن صدای بوق ممتد در دستگاه DVR آی پی تکراری در شبکه است. برای رفع این مشکل باید برنامه ip scaner را نصب کنید و با استفاده از آن آی پی را که ایراد دارد پیدا کرده و اصلاح نمایید.

 • وجود مشکلات ارتباطی در شبکه :

بروز مشکل ارتباطی با شبکه در دستگاه DVR باعث می شود که دوربین مدار بسته تصویری دریافت نکند. با بروز این مشکل از دستگاه صدای بوق ممتد به گوش می رسد.

 • هشدارهای امنیتی که با بوق مشخص می شود :

اگر افراد غریبه و ناشناس بخواهند قصد ورود به سیستم دوربین مدار بسته شما را داشته باشند اما پسورد ورودی به سایت را اشتباه وارد کنند، با وارد کردن هر رمز اشتباه صدای بوق ممتد از دستگاه شنیده خواهد شد. این صدا برای سیستم امنیتی ضروری است. برای پسورد ورودی به سیستم دوربین مدار بسته خود از حروف کوچک و بزرگ و اعداد استفاده کنید که افراد ناشناس نتوانند به راحتی رمز شما را حدس بزنند.

 • چند دلیل دیگر شنیدن صدای بوق از دستگاه DVR

دلایلی مانند پر شدن حافظه هارد دیسک دستگاه، اعلام حرکات دوربین‌ های متصل به دستگاه، اعلام قطع شدن تصاویر دوربین مدار بسته، خراب شدن آمپر منبع تغذیه، وارد شدن ضربه به دوربین مدار بسته نیز باعث ایجاد صدای بوق ممتد در دستگاه DVR می شوند.

تنظیمات صدای دوربین مداربسته

برای اضافه کردن صدا به دوربین مداربسته 2 را حل وجود دارد :

 • متصل کردن میکروفن به دوربین مداربسته IP

عموما از این روش برای اتصال دوربین هایIP  به میکروفون استفاده می کنند. استفاده از میکروفون به صورت جداگانه مزایای زیادی دارد که شامل قرارگیری میکروفون در فاصله ایی نچندان نزدیک به دوربین، عدم تشخیص آن برای افراد و استفاده از یک کابل برای ارسال اطلاعات صوتی و تصویری می باشد. می توانید به واسطه فیش AV میکروفون را به دوربین مداربسته IP متصل نمایید. لازم به ذکر است که برخی از دوربین های IP مجهز به ضبط صدا می باشند.

دوربین های آنالوگ به گونه ایی طراحی می شوند که میکروفون درون خود دوربین قرار دارد و برای استفاده از آن تنها کافی است به تنظیمات نرم افزاری دوربین مداربسته آنالوگ مراجعه کنید. یکی از معایب اینگونه دوربین ها این است که کیفیت صدایی که ضبط می کنند چندان قابل قبول نمی باشد.

 • متصل کردن میکروفن به دستگاه DVR

در صورتی که در سیستم مداربسته آنالوگ تمایل به استفاده از میکروفون را دارید باید میکروفون را به واسطه پورت A-V به دستگاه DVR متصل نمایید. در صورتی که دوربین مداربسته آنالوگ شما دارای میکروفون می باشد باید وارد تنظیمات آن شده و ویژگی Audio آن را غیر فعال کنید و سپس وارد تنظیمات DVR شده و تنظیمات ضبط صدای آن را فعال نمایید.

برای انتقال صدای دوربین می توانید به مقاله ی انتقال صدای دوربین مداربسته مراجعه فرمایید.

تنظیمات نرم افزاری صدای دوربین مداربسته

 • دوربین تحت شبکه :

با وارد کردن IP دوربین مداربسته در Internet Explorer می توانید به سادگی به تنظیمات آن دسترسی پیدا کنید. تنها تنظیماتی که نیاز است برای آن انجام دهید Enable کردن ویژگی Audio است. در قسمت Audio می توانید تنظیماتی چون حجم ورودی صدا، نوع فرمت صوتی صدا و… را انجام بدهید. یکی از بهترین فرمت های صدا برای دوربین مداربسته G711 است.

 • دستگاه NVR:

برای شنیدن صدا از طریق دستگاه NVR می توانید خروجی HDMI دستگاه خود را به تلویزیون متصل کنید و سپس با اضافه کردن دوربین روی NVR و کلیک کردن نشانه گر ماوس بر روی علامت اسپیکر در کنار شماره کانال دوربین در صفحه صدای محوطه را بشنوید. یکی دیگر از روش هایی که می توانید خروجی صدا را از طریق دستگاه NVR بشنوید استفاده از بلندگو است.

برای داشتن صدا در انتقال تصویر بر روی تلفن همرا، تبلت و کامپیوتر و همچنین برای ضبط کردن آن باید وارد بخش فشرده سازی یا Encoding دستگاه NVR شوید. بر اساس شماره کانال دوربین، تیک صدای آن را فعال کنید تا شروع به ضبط صدا کند و در انتقال تصویر صدا را هم داشته باشید. دقت کنید اگر چند تا میکروفن داشتید باید تیک صدای کانال مربوط به آن ها را هم فعال کنید.

 • دستگاه DVR:

با اتصال میکروفون به پوت AV دستگاه DVR تنها کافی است تنظیماتی مشابه به تنظیمات دستگاه DVR را که در بخش قبل توضیح دادیم انجام دهید.

مقالات مرتبط