گاهی اوقات هنگام مشاهده تصاویر بر روی مانیتور، تصویر به نظرتان بسیار ناهموار و تا حدودی به‌هم ریخته به‌نظر می‌رسد. عدم کیفیت وضوح تصویر در مانیتور وجود نویز در دوربین مدار بسته است، که تقریباً در تمامی سیگنال‌های ویدئویی وجود دارد. زمانی که نور محیط کم باشد، نویز بیشتری روی تصاویر نشان داده می‌شود. موارد بسیاری باعث ایجاد نویز در تصاویر می‌شوند از جمله گرما، تاثیرات خارجی، نصب دوربین مداربسته در نزدیکی خطوط برق فشار قوی، کابل کشی نامناسب و یا کابل‌های با کیفیت پایین و غیره. مشکل وجود نویز در تصاویر مربوط به دوربین‌های آنالوگ است. ما در اینجا قصد داریم در مورد عوامل ایجاد نویز در دوربین مداربسته با شما صحبت کنیم .

نویز در دوربین مداربسته  چیست ؟

نویز Noise به سیگنال‌هایی می‌گویند که به‌طور ناخواسته در تصویر ظاهر می‌شوند و باعث بروز اختلال در وضوح و شفافیت تصویر دوربین مدار بسته می‌شوند.

انواع نویز در دوربین مداربسته

نویز‌ در دوربین مدار بسته به دو نوع تقسیم می‌شوند:

  • نویز‌های الکترونیکی :

نویز الکترنیکی یکی از رایج ترین نویز در دوربین مدار بسته است. این نویزها معمولاً به‌صورت نقاط بهم پیوسته رنگی روی تصاویر ظاهر می‌شوند. علت ظاهر شدن نویز الکترونیکی در تصویر، تقویت بیش از اندازه سیگنال تصویر در نور کم است.

  • نویزهای الکترومغناطیسی :

نوع دیگر رایج نویز دوربین مدار بسته که منجر به خدشه دار شدن کیفیت تصویر می‌شود، نویزهای الکترو مغناطیسی هستند. این نویز معمولاً خود را به صورت خطوط یا امواج مختلف در تصویر دوربین مدار بسته نشان می‌دهند. در برخی مواقع این امواج در طول صفحه تصویر دوربین حرکت می‌کنند و تصویر را به‌صورت آزار دهنده‌ای تحت تاثیر قرار می‌دهند و با افت شدید سیگنال تصویر به وجود می‌آید.

روش های رفع نویز الکترونیکی

پیش از اطلاع از روش های اصلاح نویز الکترونیکی شما باید دلیل دقیق به وجود آمدن این نوع نویز را بشناسید . چیپ های تصویر دوربین های مداربسته حساسیت محدودی نسبت به نور دارند. این به این معناست که مقدار مشخصی نور برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته نیاز خواهد بود. زمانی که نور برای تشکیل تصویر کافی نیست یک مدار الکترونیکی به صورت خودکار سیگنال تصویر را تقویت می کند. این تقویت سیگنال باعث می شود نویز موجود در تصویر نیز تقویت شود که به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر به نظر می رسد.
پس دلیل اصلی به وجود آمدن نویز الکترونیکی در دوربین های مداربسته کم بودن نور در تصویر یا کم بودن حساسیت چیپ تصویر دوربین است. برای رفع این مشکل شما باید نور محیط نصب دوربین را افزایش دهید و یا از دوربین هایی استفاده کنید که حداقل نور مورد نیاز آنها کمتر باشد.

روش های رفع نویز الکترومغناطیسی

به وجود آمدن نویز الکترومغناطیسی در تصویر دروبین های مداربسته میتواند دلایل زیادی داشته باشد. در اینجا به بررسی عوامل ایجاد نویز الکترومغناطیسی  در دوربین مداربسته می پردازیم :

  •  درست وصل نشدن فیش های BNC: 

در صورتی که هادی کابل به خوبی به فیش BNC شما متصل نشده باشد سیگنال شما با افتی شدید به نمایشگر خواهد رسید که خود را به صورت نویز در تصویر نشان می دهد. برای رفع این مشکل سعی کنید تا جای ممکن از فیش های BNC لحیمی استفاده کنید.

  • طولانی شدن مسیرهای کابل کشی: 

هر نوع از کابل تصویر دوربین مداربسته محدودیت خاصی برای طول دارد. در کابلهای RG59 با مغزی مس این محدودیت معمولا حدود 500متر است. در صورتی که مسیر شما طولانی شده سعی کنید از کابلی با بالاترین کیفیت شیلد و مغزی استفاده کنید و یا از سری های پیشرفته تر از کابل تصویر استفاده کنید.در صورت طولانی شدن زیاد کابل همچنین می توانید از ویدئو بالون اکتیو نیز برای تقویت سیگنال تصویر استفاده کنید.

  • عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی: 

عبور کابلهای تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل های برق، ترانس های برق، موتورهای الکتریکی و … میتوانید نویز زیادی در تصویر شما ایجاد کند. در طول کابل کشی حتما باید توجه داشته باشید، کابل شما تا جای ممکن از چنین منابعی دور باشد. سعی کنید برای انتقال کابلهای از سینی و داکت جداگانه استفاده کنید تا با کابلهای برق هم مسیر نباشند. به ویژه در مسیرهای طولانی انی تاثیر میتواند خیلی بیشتر باشد. سعی کنید در صورتی که از لوله یا سینی فلزی برای انتقال کابلها استفاده می کنید حتما آنها را زمین کنید.

  • مشکل در منبع تغذیه:

 منبع تغذیه یا آداپتور شما هم می تواند یکی از دلایل ایجاد نویز در تصویر دوربین های شما باشد. در صورتی که ریپل ولتاژ خروجی آداپتور زیاد تر از استاندارد باشد این امواج در تصویر خروجی دوربین شما تاثیر خواهند گذاشت.

 

 

  • نشتی برق از هادی های اطراف: 

گاهی ممکن است هادی فیش های شما به هادی های برق دار اطرف متصل شوند برای مثال هادی فیش های BNC به فلزات موجود در سقف کاذب در محل نصب دوربین وصل شوند. از آنجایی که این هادی ها دارای مقدار کمی جریان نشتی هستند این جریان در کابلهای شما جاری می شود و نویز ایجاد می کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی میتوانید فیش های خود را با عایق بپوشانید و یا روش مناسب تر زمین کردن تمامی تجهیزات مداربسته از جمله DVR و دوربین های شماست.

  • گرمای هوا: 

همانطور که میدانید گرمای هوا مقاوت الکتریکی هادی ها را افزایش می دهد و با گرم شدن بیشتر میزان افت سیگنال شما در طول مسیر بیشتر خواهد شد. سعی کنید کابلهای خود را تا جای ممکن خاطر از تابش مستقیم خورشید و گرمای زیاد هوا انتقال دهید.

آیا دوربین ها تحت شبکه هم مشکل نویز در تصویر را دارند؟

مشکل نویز در دوربین های تحت شبکه به دلیل نحوه ارسال و دریافت اطلاعات به وجود نمی آید. در واقع سیستم های تحت شبکه مقاومت بسیار بالاتری نسبت به نویزهای الکترومغناطیسی دارند و در صورت بروز مشکل هم به جای وجود نویز در تصویر شما با کاهش سرعت در ارسال اطلاعات یا قطع موقت شبکه رو به رو خواهید شد.