در تکنولوژی دوربین های مداربسته امکان تشخیص ورد افراد به یک منطقه خاص وجود دارد. ازجمله می توان به فناوری هایی مانندتشخیص حرکت (Motion Detection)، عبور از خط (Line Crossing)، تشخیص نفوذ (Intrusion Detection) اشاره نمود.  اما یک فناوری جدید که بسیار مقرون به صرفه بوده و تا حد زیادی قابل اطمینان است، سنسور تشخیص حرکت PIR در دوربین مدار بسته است. این تکنولوژی دارای کارایی بسیار بالا و کم هزینه برای تشخیص ورود غیرمجاز افراد است. در ادامه می خوانید سنسور  PIR چیست و با سایر موارد زیر آشنا می شوید:

  • سنسور PIRچیست ؟

  • نحوه عملکرد سنسور PIR

  • اجزای تشکیل دهنده سنسور PIR

  • نصب دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص حرکت

سنسور PIR چیست ؟

سنسور PIR یک تکنولوژی به کاررفته در دوربین های مداربسته است که به هر جسم متحرکی که داری حرارت باشد واکنش نشان می دهد. حالا این جسم متحرک می تواند انسان و یا حیوان باشد.

نحوه عملکرد سنسور PIR

سنسور PIR مخفف Passive Infrared Sensor است که به معنی سنسور مادون قرمز غیر فعال است . منظور از غیرفعال بودن این است که سنسور از خود هیچ گونه تابشی نداشته و فقط با جذب اشعه کار می کند. وظیفه این سنسورpir در دوربین مداربسته اندازه گیری مقادیر اشعه مادون قرمز موجود در محیط است. همانطور که می دانید اشعه مادون قرمز با چشم انسان قابل دیدن نیست و تنها با تجهیزات خاصی قابل تشخیص است.

هنگامی که یک فرد وارد منطقه ی مورد نظر می شود سنسور PIR متوجه تغییرات تابشی ایجاد شده در میدان دید خود شده و سپس تغییرات انرژی مادون قرمز را با حالت قبلی مقایسه می کند. زمانی که محاسبات لازم انجام شد شروع به عملیات ضبط و یا فعال نمودن آلارم ها می شود.

اجزای تشکیل دهنده سنسور PIR چیست ؟

  1. یک سنسور که نور مادون قرمز را دریافت نموده و آن را به میکرو ولت تبدیل می کند

  2. یک لنز وظیفه تشخیص مناطقی که فواصل معنی از هم دارندو از میان آن‌ها نوری دريافت نمی ‌شود را دارد .

  3. يک مدار الکترونیكی كه تغييرات ولتاژ ناشی از انرژی مادون قرمز كه به دليل حركت جسم اتفاق می افتد را در يک بازه زمانی معین اندازهگیری می کند. سپس نسبت به آن عكس‌العمل نشان می ‌دهد.

مزایای سنسور PIR

  • کاهش آلارم های خطا بخاطر تاثیرات محیطی که ثابت هستند اما انرژی حرارتی مشابه انسان دارند. مثل شعله شومینه

  • کاهش خطای آلارم ناشی از حرکت اجسامی که خصوصیات حرکتی انسانی را ندارند. مثل تغییر زاویه نور آفتاب و سایه و روشن شدن اتاق، حرکت سطوح داغ

  • بسیاری از سیستم های نظارتی مجهز به PIR امکان ثبت تمام واقع را می دهند. حتی اتفاقاتی که منجر به آلارم نشده است. در این صورت مهندس ناظر می توان علت یابی کرده و مشکل را برطرف کند.

نصب دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص حرکت

توصیه می شود که دوربین مجهز به سنسور PIR هایک ویژن را در موقعیتی بدون مانع و با دید باز قرار دهید. برای مثال سقف و یا دیوار های بزرگ موارد مناسبی می توانند باشند.

این نوع از دوربین ها را نباید در نزدیکی سیستم های تهویه هوا که هوای داغ یا سرد هستند، قرار داد. زیرا دمای محیط را تغییر داده و منجر به اختلال در عملکرد سنسور می گردد و باعث ایجاد هشدارهای کاذب دایم می گردد. لازم به ذکر است که سنسورهای مادون قرمز در دوربین های مدار بسته تنها نسبت به دمای بدن انسان و یا حیوان ها حساس هستند.