در بسیاری از مکانها از جمله مراکز خرید ، فروشگاه ها ، محیط اداری و حتی منزل ها دوربین مداربسته نصب شده است. حالا این که چگونه می توان تشخیص داد که دوربین مداربسته روشن است ؟ یا چگونه می توان دوربین مداربسته را خاموش کرد ؟ که در ادامه به توضیح بیشتر این موارد می پردازیم .

از کجا بفهمیم دوربین مدار بسته فعال است ؟

1.بررسی حرکت دوربین یا لنزهای آن:

حرکت لنز دوربین را بررسی کنید. برخی از مدل های دوربین مداربسته مانند دوربین های اسپیددام قابلیت چرخش و حرکت دارند. این نوع از دوربین ها را می توان از راه دور نیز کنترل کرد (لنز موتورایز) و با چرخاندن آنها در جهات مختلف تصاویر را ثبت نمود. همچنین لنز دوربین مداربسته اگر از نوع وریفوکال یا متغیر باشد در هنگام زوم کردن حرکت کرده و از بیرون حرکت آن مشخص است. چرخش دوربین برای ثبت تصاویر در جهت افقی و یا عمودی است. به این ترتیب می توان متوجه شد که آیا دوربین روشن و در حال کار است یا خیر.

2.کنترل نور مادون قرمز :

در حال حاضر بیشتر دوربین های مداربسته دارای قابلیت دید در شب هستند. امکان تصویربرداری در شب به کمک نور مادون قرمز IR در دوربین های مداربسته فراهم شده است. نور مادون قرمز توسط LED هایی که در اطراف لنز دوربین قرار گرفته اند به محیط ساطع می شود. بنابراین کافیست اطراف دوربین را در شب چک کنید که آیا نور قرمزی میبینید یا خیر و دوربین در حال ثبت تصاویر هست یا خیر.

3.استفاده از وای فا :

روش دیگر برای بررسی روشن بودن دوربین مداربسته هایک ویژن استفاده از Wifi است. اگر دوربین مداربسته از نوع Wifi باشد می توان با جستجوی دستگاه های Wifi دار در گوشی خود از روشن بودن دوربین اطلاع یابید. اگر سیستم مداربسته متعلق به خود شما باشد با استفاده از Wifi می توانید اطمینان حاصل کنید که دوربین ها روشن هستند.

4.استفاده از اپلیکیشن ها :

از اپلیکیشن و برنامه های گوشی همراه نیز می توانید برای کنترل دوربین ها استفاده کنید. بسیاری از اپلیکیشن های شناسایی دوربین وجود دارند که به شما اطلاع می دهند که آیا دوربینی در اطراف شما وجود دارد یا خیر. اگر دوربین وجود داشته و روشن باشد در اپلیکیشن مشخص می شود. برای مثال می توان اپلیکیشن Hidden Camera Detector و یا Glint Finder را نام برد.

5.از تجهیزات الکترونیکی ضدجاسوسی استفاده کنید:

این روش، روش نامتعارفی است و نیازمند تجهیزات خاصی است. استفاده از دوربین های مخفی جاسوسی که می توانند به راحتی در هر جایی آنها را مخفی کرد بسیار گسترش یافته است. برای مقابله با این تجیزات، وسایل الکترونیکی و آشکارسازهای مغناطیسی وجود دارند. به کمک این آشکارسازها، چنانچه دوربین مخفی در اطراف وجود داشته باشد آشکارساز سیگنال آن را دریافت می کند.

چگونه دوربین مداربسته خود را خاموش کنیم 

برای خاموش کردن دوربین مداربسته چند راه حل وجود دارد که در ادامه به توضیح بیشتر آن می پردازیم :

  • قطع برق  :

اگر دوربین شما بدون باطری یا  همان UPS  کارمی کند درصورت قطع برق دوربین خاموش می شود .

  • ضربه الکتریکی :

از دیگر روش های از کار انداختن دوربین مداربسته وارد کردن شوک الکتریکی یا وارد کردن ضربات الکتریکی است. برای این منظور از شوکرهای برقی جهت ایجاد نوسانات شدید برق در کابل یا بدنه دوربین استفاده می کنند.

  • استفاده از چراغ قوه در شب :

يكي از راه هاي از كار انداختن دوربين مداربسته در شب استفاده از نورLED يا چراغ قوه است. با تابش مستقيم نور ليزر يا چراغ قوه روشن به دوربين مي توان ضبط تصوير را مختل كرد. اما بايد حواستان باشد كه نور دايما بايد به دوربين بتايد. چنانچه دستتان دچار لغزش شود و لحظه اي از دوربين دور شود تصوير ضبط مي شود.

 

 

سوالات متداول

خیر ، دوربین مداربسته کلا دکمه ای برای روشن کردن دوربین مداربسته ندارد. برای خاموش کردن دوربین مداربسته می توانید دوربین را از پریز برق جدا کنید در صورتی که دوربین مداربسته شما داری باطری و یا ups نباشد دوربین خاموش می شود.

 

بله ، در صورت خاموش کردن دستگاه DVR و یا NVR بازهم دوربین مداربسته روشن است ولی تصاویر را ضبط نمی کند .