تکنولوژیBLC در دوربین مداربسته یا (back light compensation) به معنای “جبرانساز نور پس زمینه” است. قابلیت BLC در دوربین مدار بسته یک مکانیزم دیجیتال و ساده برای بهبود تصویر در شرایط خاص نوری است. برای آشنایی بیشتر با قابلیت BLC و تفاوت آن با WDR و HLC ادامه مطلب را دنبال کنید.

قابلیت تکنولوژی BLCدر دوربین مداربسته چگونه است ؟

زمانی که شدت نور دو محیط با هم زیاد است دوربین نمی تواند هر دو سطح نوری را به طور همزمان نشان دهد و در این مواقع معمولاً تصویر یا بیش از حد روشن می شود و یا بیش از حد تیره برای مثال وقتی دوربین رو به روی یک پنجره است و نور زیادی به داخل اتاق می تابد تصاویر داخل اتاق کاملاً سیاه و تاریک نشان داده می شوند. برای این که این مشکل حل شود باید بازه پویایی دوربین مدار بسته افزایش پیدا کند اما این کار پر هزینه است.

قابلیت BLC نور پس زمینه یعنی نور شدید محیط بیرونی را در نظر نمی گیرد و دیافراگم را بازتر می کند تا بتواند در تاریکی محیط داخلی تصاویر را ثبت کند. با این حرکت حیط بیرونی کاملاً سفید می شود و چیزی از بیرون محیط دیده نمی شود اما در عوض تصاویر محیط داخلی واضح تر و باکیفیت تر می شوند. با استفاده از قابلیت BLC بدون این که نیازی به افزایش بازه پویایی باشد مشکل تفاوت شدت نور محیط های مختلف حل می شود.

OFFBLC

کاربرد تکنولوژی BLC در دوربین مداربسته

استفاده از دوربین هایی با قابلیت BLC زمانی کاربرد دارد که تصاویر محیط بیرونی با شدت نور بالا برای شما اهمیتی نداشته باشد و شما خواهان نظارت بر محیط داخلی با نور کمتر باشید زیرا همانطور که گفته شد با قابلیت BLC محیط روشن کاملاً سفید می شود و نمی توان اجسام و اشخاص مورد نظر را در آن پیدا کرد. در حقیقت قابلیت BLC به گونه ای نور را تنظیم می کند که هم روشنایی محیط بیرونی بیشتر می شود و هم روشنایی محیط تاریک. به این ترتیب محیط بیرونی کاملاً سفید می شود و در محیط داخلی جزئیات بیشتری قابل مشاهده می گردند. برخلاف WDR، BLC یک مکانیسم نرم افزاری است که با تمرکز بر محیط تاریک و نادیده گرفتن محیط پر نور نور تصاویر ثبت شده را متعادل سازی می کند. اگر تصاویر بیرون محوطه هم برای شما مهم است آن وقت باید از دوربینی با قابلیت WDR استفاده کنید زیرا قابلیت WDR موجب متعادل سازی نور بین دو محیط می شود و هیچ محیطی را حذف نمی کند. امروزه بیشتر دوربین های مدار بسته تحت شبکه و حتی برخی از دوربین های آنالوگ جدید مجهز به قابلیت BLC هستند.

تفاوت بین BLC و WDR چیست؟

اولین تفاوت میان قابلیت های BLC و WDR نوع عملکرد آن ها است. همان گونه که توضیح داده شد هنگام فعال بودن BLC محیطی که دارای شدت نور بالاتر است به نوعی حذف می شود و جزئیاتی در آن مشخص نیست اما محیط تاریک روشن تر می شود و تصاویر ثبت شده از آن باکیفیت تر و روشن تر خواهند بود. این درحالی است که زمانی که WDR دوربین مدار بسته فعال است دامنه پویایی یا دینامیک گسترش پیدا می کند و اختلاف شدت نور بین دو محیط متعادل سازی می شوند به گونه ای که در نهایت می توانیم هم تصاویر محیط پر نور را با جزئیات داشته باشیم و هم تصاویر محیط کم نور را باکیفیت مناسب ضبط کنیم. از این نظر دوربین های مجهز به WDR به دوربین های مجهز به BLC برتری دارند زیرا می توانید به کمک دوربین مدار بسته خود به هر دو محیط اشراف داشته باشید.

مطالعه بیشتر

قابلیت تکنولوژی WDR در دوربین مداربسته 

تفاوت  BLC و HLC در چیست ؟

قابلیت HLC و قابلیت BLC در دوربین مداربسته هر دو به منظور جبران نور زیاد در تصاویر استفاده می شوند. اما قابلیت HLC به منظور پوشاندن نقاط بسیار نورانی مثل چراغ ماشین استفاده می شود.

در حالیکه BLC به منظور جبران نور پس زمینه استفاده می شود. مثلا جسمی که جلو در قرار دارد و به دلیل نور زیاد و سیاه دیده می شود با BLC قابل مشاهده گردد. 

مقالات