دوربین کنترل سرعت در واقع نوعی از دوربین مدار بسته می باشد که در حاشیه یک مسیر و یا بر روی دکل هایی که درعرض اتوبان ها، مسلط بر مسیر عبور خودروها و یا داخل خودروی پلیس نصب شده و وظیفه ثبت تخلفات رانندگی، شامل سرعت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز، استفاده غیر مجاز از خطوط ویژه اتوبوس، ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک و… را به عهده دارند. درادامه با انواع دوربین مداربسته کنترل سرعت آشنا خواهید شد.

نحوه عملکرد دوربین کنترل سرعت

در حالی که بسیاری از رانندگان سعی می کنند به محض رسیدن به دوربین های ثبت سرعت ترمز بگیرند و سرعت خویش را کاهش دهند. دوربین های ثبت سرعت SPECS که بر روی چراغ ها نصب می شوند، از فاصله 75 متری تا فاصله 25 کیلومتری را تحت نظر دارند.

به طور کلی دوربین های کنترل سرعت ترکیبی از یک فرستنده و یک گیرنده رادیویی هستند. بخش فرستنده در این دوربین ها با ایجاد نوسان در جریان الکتریکی باعث افزایش و کاهش ولتاژ جریان در یک فرکانس مشخص می‌ شود. با به نوسان در آمدن جریان الکتریکی، انرژی به شکل موج الکترومغناطیسی در هوا پیش می رود.

 معمولا فرستنده ها از یک تقویت کننده برای افزایش شدت انرژی الکترومغناطیسی و همچنین یک آنتن برای انتشار امواج در هوا استفاده می کنند. آنچه در گیرنده رادیویی رخ می‌ دهد، دقیقا بر عکس چیزی است که در فرستنده ایجاد می شود. یعنی امواج الکترومغناطیسی توسط یک آنتن جمع آوری و سپس به جریان الکتریکی تبدیل می ‌شوند.

دوربین های کنترل سرعت با استفاده از تکنولوژی اتوماتیک تشخیص پلاک یا همان ANRP، شماره پلاک خودرو هایی را که سرعتی بالاتر از حد مجاز دارند، ثبت می کنند. گرچه با شناسایی محل استقرار دوربین های کنترل سرعت ثابت، بسیاری از رانندگان با نزدیک شدن به این دوربین ها از سرعت خود می کاهند اما حتی با این ترفند هم نمی توانند فاصله ای را که سریع تر از حد مجاز بین مسیر دو دوربین ثبت سرعت در جاده طی شده است، جبران کنند.

 استفاده از دوربین های کنترل سرعت منجر به رانندگی راحت تر و ایمن تر می شود، زیرا رانندگان به سرعت خود در طی مسیر با در نظر گرفتن دوربین های کنترل سرعت توجه می کنند.

انواع دوربین های ثبت تخلف رانندگی و کنترل سرعت

1. مدل رهگیری لیزری:

از آنجایی که در کار سامانه رهگیری راداری به دلیل وجود انواع مختلف امواج رادیویی در سطح زمین امکان اختلال وجود دارد. سامانه های رهگیری لیزیری جایگزینی مناسب برای آن به حساب می آید. اساس کار این سیستم بر انعکاس امواج استوار است. اما در این سامانه به جای امواج رادیویی از امواج مادون قرمز استفاده می شود.

این سامانه اطلاعات هر جسم متحرک حتی یک پرنده را که در مسیرش قرار گیرد ضبط می کند و در صورت غیر مجاز بودن سرعتش، دستور عکس گرفتن را به دوربین صادر میکند.

 2.سامانه رهگیری ویدئویی:

این سامانه که در نوع خود بسیار کار آمد و جالب می باشد از دو یا چند دوربین ویدوئویی متصل به هم تشکیل شده است. این دوربین ها در فواصل معین نصب شده اند. سیستم مذکور به این صورت عمل می کند که دوربین اول با خواندن پلاک تمام خودروهای عبوری، زمان عبور آنها از جلوی دوربین را به صورت موقت در حافظه خود نگه می دارد. پس از رسیدن خودرو به دوربین دوم با توجه به زمان رسیدن خودرو و فاصله بین دو دوربین که از قبل مشخص است. سرعت خودرو محاسبه میگردد(سرعت=مسافت/زمان). در صورت غیر مجاز بودن سرعت، دوربین دوم دستور گرفتن عکس را صادر می کند.

برای خواندن دوربین چراغ قرمز به مقاله دوربین مداربسته چراغ قرمز مراجعه فرمایید.

انواع دوربین های سرعت سنج

1.استقراری: در محل به صورت ثابت نصب می شوند

دوربین‌ کنترل سرعت استقراری با حسگر راداری به صورت گسترده در کشورهای صنعتی برای سنجش سرعت خودروها استفاده می شوند. مبنای کار این نوع دوربین بر اساس پدیده دوپلر است. زمانی که یک خودرو در محدوده امواج رادار سرعت سنج قرار می‌ گیرد، اگر به دوربین نزدیک شود، فرکانس امواج برگشتی تشدید می ‌شود. اگر هم از آن دور شود، فرکانس امواج برگشتی کم می شود.

2.خودرویی: درون خودرو های پلیس نصب میشوند

سرعت سنج‌های خودرویی در خودروهای پلیس به کار می رود و برای تشخیص سرعت خودروهای جلویی به کار می ‌روند. دوربین‌های متداول خودرویی از نوع راداری هستند. سرعت سنج‌های راداری برای مسیرهای خلوت و جاده ها استفاده می شوند.

3.دستی:توسط پلیس با سه پایه در کنار جاده ها مستقر می شوند:

دوربین های کنترل سرعت دستی در دو مدل لیزری و راداری موجود هستند. استفاده از سرعت سنج‌های دستی لیزری، به تمرکز و دقت خاصی نیاز دارد. استفاده از سرعت سنج‌های لیزری در کنار بزرگراه‌ها برای اپراتورها بسیار خطرآفرین است و از این رو باید با این موضوع کاملا محتاطانه برخورد شود.

عملکرد دوربین کنترل سرعت در شب در دوربین‌های سرعت سنج دستی کامل و با کیفیت نیست. دوربین های کنترل سرعت دستی راداری معمولا برای کنترل سرعت خودروها در مسیرهای کم تردد مانند بزرگراه ها و جاده های بیابانی استفاده می‌شوند.

نحوه عملکرد دوربین کنترل ترافیک تهران 

یکی از مهمترین کاربردهای دوربین مدار بسته در سطح شهر،نصب دوربین مدار بسته برای مبادی ورودی و خروجی محدوده مشخص شده طرح ترافیک می باشد.

به علت گستردگی این معابر، امکان پوشش و کنترل تمامی معابر امکان پذیر نبوده و یا نیازمند نیروی اضافی بسیار زیادی خواهد بود لذا با نصب دوربین مدار بسته در مبادی ورودی و خروجی این گونه معابر به راحتی می توان به ثبت تخلفات رانندگانی که به صورت غیرمجاز به تردد در اینگونه اماکن می پردازند نائل آمد. استفاده از اینگونه تجهیزات از جمله دوربین مدار بسته کمک شایانی به کنترل ترافیک در شهرهای بزرگ نموده که باعث کاهش ترافیک و آلودگی هوا در این کلان شهرها گردیده است.

آیا تغییر لاین در جاده می تواند از ثبت جریمه جلوگیری کند؟

این موضوع که می توان با سرعت بالا و تغییر لاین در جاده دوربین کنترل سرعت را گیج کرد، محال است. (قابل توجه خیلی از راننده ها). دوربین های ثبت سرعت اولیه در این موضوع گیج می شدند و قادر به شناسایی نبودند. اما حال سیستم ها می توانند داده های ANRP را ترکیب نموده و تمامی خطوط را ردیابی نمایند.

در عین حال تغییر لاین در طول جاده می تواند موجب بروز سوانح رانندگی شود. همچنین، خودروهایی که سرعت مجاز را رد کرده اند، حتی اگر بین خودروهای دیگر باشند و یا نزدیک خودرو های دیگر باشند، توسط دوربین ثبت می شوند.

برای خواندن نحوه عملکرد دوربین پلاک خوان به مقاله دوربین مداربسته پلاک خوان مراجعه کنید.

دوربین کنترل سرعت چه چیز هایی را ثبت می کند؟

  • تاریخ ثبت تخلف
  • زمان ثبت تخلف
  • جزئیات مکانی که دوربین تخلف را ثبت کرده است.
  • مسیر حرکتی خودرو در زمان تخلف
  • سرعت خودروی متخلف
  • محدودیت سرعت در جاده ای که تخلف ثبت شده است.
  • لاینی که خودرو در حال حرکت بوده است.