حتما در کاتالوگ دوربین های مداربسته هایک ویژن به واژه WDR برخورد کرده اید و برایتان سوال شده است که WDR چیست ؟ یا نحوه عملکرد WDRچگونه است ؟ دراین مقاله برسی خواهیم کرد که :

  • WDR چیست ؟

  • نحوه عملکرد WDRچگونه است ؟

  • DWDR و True WDR چیست و تفاوت آن با WDR

  • تفاوت WDR, HLC و BLC

WDR چیست ؟

WDR در دوربین های مداربسته مخفف عبارت Wide Dynamic Range ، به معنای بازه دینامیکی بالا است. استفاده از این تکنولوژی WDR ،زمانی اهمیت پیدا می کند که سوژه در محیطی کم نور، در کنار فضایی بسیار روشن قرار می گیرد.

 هنگامی که بخشی از عکس بسیار روشن و بخش دیگر آن فوق العاده تاریک باشد، جزئیات در آن به خوبی دیده نمی شود و ممکن است سوژه کاملا تاریک شود. از این رو تکنولوژی WDR به ما در تشخیص بهتر جزئیات تصویر کمک می کند و سبب ایجاد تعادل نور در محیط های روشن و تیره می شود.

WDR

نحوه عملکرد WDRدر دوربین مداربسته چگونه است ؟

دوربینی با تکنولوژی WDR از دو چیپِ پردازشِ تصویر تشکیل شده است. چیپ اول با سرعت شاتر بالا، وظیفه ثبت جزئیات فضای پر نور تصاویر را به عهده دارد. چیپ دوم، با سرعت شاتر پایین تر، جزئیات تصویر محیط های کم نور را پردازش می کند.

به این ترتیب به طور همزمان، از یک منطقه می توان دو فریم دریافت کرد. از ترکیب این دو فریم توسط پردازشگر، تصویری با نور یکنواخت ثبت می شود و جزئیات در تصویر به دست آمده در هر دو زمینه ی تاریک و روشن نمایش داده می شود.

واحد اندازهگیری WDR دسی بل (db) هست. هر چه این عدد بزرگتر باشد کیفیت تصویر آن دوربین بهتر خواهد بود. به عنوان مثال 113db از 56db بهتر است.

انواعWDR   در دوربین مدار بسته

WDRدر دوربین مداربسته به چهار نوع تقسیم می شود:

  1. WDRبا نام کامل (Wide Dynamic Range) می باشد.در این نوع فناوریWDR در دوربین مداربسته نسبت به شرایط نوری محیطی با سرعت بالا و با سرعت پایین تصویر را ضبط میکند. به این شکل که دوربین مدار بسته یکبار تصویر را با سرعتبالا و بار دیگر با سرعتپایین ضبط می کند. در نهایت یک تصویر با میانگین که تعادل نوری کافی از نقطه های با نور زیادو ناحیه های بسیار روشن یا بسیار تاریک و نور کم دارد را به عنوان تصویر نهایی نشان می دهد.درWDRدوربین مداربسته یک تصویر با سرعت ۱/۶۰ ثانیه و تصویر دیگر را با سرعت ۱/۱۲۰ ثانیه ثبت می کند. تصویر ها را ادغامکرده و یک تصویر نهایی با جزئیات زیاد را تولید می نماید.

  2. L-WDRاین نوع از فناوریWDRبرای کاهش هزینه هایک تصویر ثبت می کند. عملکرد به این صورت است کهدوربین مداربسته امکان ثبت تصویر تا ۳۰ فریم برثانیه را دارد. در فریم های فرد نقاطتاریکواضح شده و در فریم های زوج نقاط روشن تصویر واضحتر می شوند. با تلفیق این دو فریم زوج و فرد، یک تصویر میانگین به دست می آید.

  3. S-WDRپیشرفته تر از انواع دیگراست واز یکDual CCD استفاده می نماید که همزمان دو تصویر یکی نقاطتاریکواضح شده و در فریم های زوج نقاط روشن تصویر واضحتر تهیه میکند.

  4. D-WDR نوعی دستکاری دیجیتال در تصویرثبت شده توسط دوربین مداربسته است. این روش نیز کیفیت تصویر را افزایش می دهد. برتری هاییهم دارد از جمله این موردکه نرخ فریم تصویر را کاهش نمی دهد.

DWDR در دوربین مداربسته چیست؟             

به دلیل تجهیزات سخت افزاری تکنولوژی WDR در دوربین مداربسته، قیمت دوربین هایی که دارای این قابلیت هستند نسبت به دوربین های معمولی گران تر است.  از این رو شرکت های فعال در حوزه دوربین مداربسته از جمله هایک ویژن تلاش کردند بدون تجهیزات سخت افزار و با کمک نرم افزار و پردازش تصاویر از قابلیت wdr در تصاویر استفاده کنند.

از این رو تکنولوژی نرم افزاری DWDR را معرفی کردند. DWDR مخفف Digital Wide Dynamic Range است. در این روش، تصاویر با طیف های گسترده نوری، به صورت نرم افزاری و بدون نیاز به دو چیپ تصویر، پردازش می شوند.  به همین دلیل، تاثیر آن بسیار ناچیز است و تفاوت بسیاری با wdr دارد.

wdr

قابلیت HLC چیست ؟

HLC در دوربین مداربسته مخفف کلمه High Light Compensation است. تکنولوژی HLC دوربین مداربسته باعث کاهش نقطه های پر نوری می شوند که در تصویر هستند.

به عنوان مثال نور چراغ های ماشین را کاهش می دهد. در این صورت با کاهش نور و قابلیت HLC هم می توانید پلاک خودرو را بخوانید و هم جزییات ماشین را بهتر ببینید.

تفاوت قابلیت WDR,  HLC و BLC چیست؟        

BLC مخفف Backing Compensation می باشد. BLC در دوربین مداربسته عملکرد مشابه WDR دارد. این دو قابلیت باعث جبران نور پس زمینه می شوند. اما تفاوت wdr با BLC در نوع تکنولوژی استفاده شده در این قابلیت هاست. تکنولوژی BLC برخلاف WDR نرم افزاری است و تا حدودی جسم را از تیرگی خارج می کند و بهبود می بخشد. از این رو BLC از  WDR  ضعیف تر است. در واقع قابلیت BLC با روشن کردن سوژه مورد نظر ممکن باعث شود جزئیات در پس زمینه از بین برود. اما در  WDR  هم سوژه روشن می شود و هم اینکه جزئیات پس زمینه حفظ خواهد شد.

قابلیت HLC همانطور که قبلا گفتیم به منظور جبران نور شدید است. HLC از کور شدن دوربین به دلیل نور شدید اتومبیل در شب جلوگیری می کند. در حالی که قابلیت BLC و WDR به منظور جبران نور پس زمینه طراحی شده اند. بنابراین تکنولوژی BLC و WDR کمک می کنند زمانی که سوژه در مقابل یک منبع نور شدید مثلا پنجره یا درب قرار دارد سیاه دیده نشود. بنابراین می توانیم بگوییم عملکرد HLC با WDR و BLC کاملا فرق دارد. اما تمامی قابلیت های گفته شده به بهبود کیفیت تصویر و جزئیات کمک خواهد کرد.