کابل تصویر دوربین مداربسته از شاخه کابلهای کواکسیال است که به آن RG59 گویند. این کابل از نظر ساختمان کلی کاملا شبیه کابلهای آنتن تلویزیونی است و تنها تفاوت آن در قطر مغزی و حجم شیلد است. کابلهای تصویر RG59 در کیفیت های کاملا متفاوتی تولید می شوند. با کیفیت ترین کابلهای RG59 کابلهای با شیلد و مغزی مسی هستند. در ادامه با خصوصیات کابل RG59  بیشتر آشنا خواهید شد

انواع کابل RG59

انواع کابل RG59

خصوصیات کابل RG59 چیست ؟

مهمترین خصوصیت این کابل قطر مغزی آن است. در کابلهای RG59 قطر مغزی بین 1.2 تا 1.8 میلیمتر می باشد. جنس مغزی کابل میتواند از مس، آلومینیوم و یا آلیاژ مس باشد.
در اطراف مغزی کابل یک لایه پلاستیکی از جنس فوم قرار دارد که معمولا رنگی سفید یا شفاف دارد. این عایق نقش جدا کردن مغزی از شیلد را برعهده دارد.
پس از عایق یک لایه از شیلد بافته شده وجود دارد. در برخی انواع با کیفیت تر کابل یک لایه فویل نیز بیش شیلد و عایق فوم قرار گرفته است. شیلد و فویل اطراف کابل وظیفه جذب نویز را برعهده دارند. به ویژه در مسیرهای طولانی ضخامت و جنس شیلد از اهمیت بالایی برخوردار می شوند.
لایه پایانی کابل یک لایه PVC در اطرف کابل است که کابل را عایق و محافظت می کند.

طول کابل RG59  چقدر است ؟

کیفیت کابل تصویر به ویژه در مسافت های طولانی میتواند تاثیر خیلی زیاد بر روی کیفیت تصویر دوربین ها داشته باشد. کابلهای RG59 دارای محدودیت طول تا 500متر هستند. برای استفاده از کابل تا چنین مسافتی نیز باید حتما از کابل با کیفیت استفاده کرد. در صورتی که نیزا به انتقال سیگنال تا فواصل بیشتر از 500متر بود می توان از تقویت کننده استفاده کرد و یا انتقال را از طریق آنتن یا فیبر نوری انجام داد.
قیمت کابل تصویر دوربین مداربسته با توجه به کیفیت آن می تواند کاملا متفاوت باشد.

افت سیگنال در کابل کواکسیال 

گرچه از طریق تجربی، طول کابل کشی دوربین مداربسته به صورت حدودی مشخص می شود اما روش اصلی به دست آوردن میزان استاندارد کابل کشی با توجه به جدول میرایی سیگنال (attenuation) کابل است. تولید کنندگان حرفه ای کابل تصویر به همراه کابل خود جدولی از میزان میرایی کابل منتشر می کنند که مشخص می کند در هر متراژ از کابل چه مقدار افت سیگنال ایجاد خواهد شد.

کیفیت کابل ارجی ۵۹ rg را پارامترهایی چون جنس مغزی کابل ، جنس شیلد کابل(سیمهایی که اطراف مغزی کابل را فرا گرفته اند) و کیفیت پلاستیک مورد استفاده به عنوان روکش کابل وابسته است.

بهترین جنس برای مغزی و شیلد کابل آرجی۵۹ فلز مس میباشد ، در بازار انواع و اقسام این مغزی و شیلد تهیه شده از انواع آلیاژ مس و مس خالص موجود است که فاصله قیمت آنها متغییر است

طول کابل مورد استفاده برای دوربینهای مداربسته مورد استفاده شما توسط کارشناس نصب تعیین میشود و همواره نقطه بهینه آن است که کمترین میزان کابل استفاده شود چرا که طول کابل مورد استفاده بین دوربین مداربسته و دستگاه دی وی آر با کیفیت تصویر ظبط شونده در دستگاه رابطه عکس دارد.

انواع کابل کواکسیال از نظر کاربرد

  • کابل RG6 :  کاربرد آن در تلوزیون و ماهواره است .
  • کابل RG11 : در فواصل طولانی ساختمان های با ارتفاع بالا استفاده می شود.
  • کابل RG59 : کارایی آن در سیستم های دوربین مداربسته است .
  • کابل RG60 : برای تلوزیون ها با کیفیت تصویر بالا استفاده می شود .

تفاوت کابل RG59  با RG58  در چیست ؟

تفاوت عمده  ای مابین کابل های کواکسیال RG59 و RG58 در مغزی آن است .در کابل RG59 مغزی به صورت مفتولی یکپارچه ساخته شده است اما در کابل RG58 مغزی آن به صورت شیلد (رشته رشته) بوده تا کابل از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار باشد از اینگونه کابل ها با مغزی شیلدار معمولا در نصب دوربین داخل آسانسورها که دائما در حرکتند استفاده می گردد. در کابل های کواکسیال RG59 قطر مغزی بین 1/2 تا 1/8میلی متر بوده و جنس آن می تواند از مس، آلومینیوم یا آلیاژ مس باشد در اطراف مغزی کابل یک لایه پلاستیکی از جنس فوم به رنگ سفید یا شفاف قرار دارد که نقش جدا کردن مغزی از شیلد را بر عهده دارد.

آیا می توان در نصب دوربین مدار بسته از کابل آنتن استفاده کرد؟

برای تلویزیون های دیجیتال و حتی آنالوگ می توان از کابل مخصوص دوربین مداربسته استفاده کرد ولی برای دوربین های مداربسته نمی توان از کابل آنتن استفاده کرد چرا که مقاومت بالاتر آن باعث افت سیگنال ، نویز و از دست رفتن تصاویر می شود.